Maisto kapotuvai ir smulkintuvai
Maisto smulkintuvai ir smulkintuvai - greitas ir veiksmingas prietaisas maistui smulkinti
Kas yra maisto smulkintuvas?
Maisto smulkintuvas - tai virtuvės prietaisas, naudojamas greitai ir efektyviai susmulkinti ir supjaustyti maistą. Jį paprastai sudaro talpykla su pjovimo ašmenimis ir dangčiu. Kai naudotojas įdeda pjaustyti skirtą maistą į indą ir įjungia prietaisą, maistas greitai supjaustomas mažesniais gabalėliais.
Maisto smulkintuvais galima smulkinti įvairius ingredientus, pavyzdžiui, vaisius, daržoves, riešutus ir žoleles. Smulkintuvai padeda sutaupyti laiko ir pastangų virtuvėje ir yra ypač naudingi ruošiant ingredientus tokiems patiekalams kaip salotos ar mišrainės.
Siūlome platų maisto smulkintuvų ir smulkintuvų pasirinkimą adresu Kulina, iš gerai žinomų gamintojų, pvz KitchenAid, Tefal, ir WMF.
Kuo skiriasi maisto smulkintuvas ir virtuvinis kombainas?
Maisto smulkintuvai ir virtuvės kombainai yra virtuvės įranga, naudojama ingredientams smulkinti, pjaustyti ir malti. Tačiau šie du prietaisai labai skiriasi kai kuriais svarbiais aspektais.
Virtuvinis kombainas yra sudėtingesnis prietaisas nei maisto smulkintuvas. Maisto smulkintuvai paprastai naudojami greitoms ir tikslioms užduotims atlikti, pavyzdžiui, riešutams, svogūnams ar česnakams pjaustyti. Be to, jie padeda paruošti nedidelį kiekį salotų padažų, pesto ir salsos.
Palyginti su maisto smulkintuvu, virtuvės kombainas yra didesnis ir galingesnis prietaisas. Jame yra variklis, kuris suka kelis priedus ir peilius, todėl galite atlikti daugiau įvairių darbų. Virtuvės kombainu taip pat galima minkyti tešlą ir smulkinti, pjaustyti, smulkinti, trinti ir maišyti maistą.
Kokias daržoves ar maisto produktus galima smulkinti elektriniu smulkintuvu?
Elektriniu smulkintuvu galima greitai ir lengvai susmulkinti įvairias daržoves. Elektriniu smulkintuvu galima smulkinti šias daržoves: svogūnus, česnakus, morkas, salierus, žaliąsias paprikas, brokolius, žiedinius kopūstus, kopūstus, cukinijas, bulves, saldžiąsias bulves, pomidorus, grybus, šparagines pupeles, žirnelius, kukurūzus, špinatus, lapinius kopūstus, salotas, ridikėlius ir kt.
Labai svarbu nepamiršti, kad kai kurias daržoves pjaustant elektriniu smulkintuvu gali prireikti šiek tiek daugiau atsargumo, nes jos gali būti per smulkiai supjaustytos arba paverstos tyre.
Nepamirškite, kad daržoves reikia pjaustyti netoli to laiko, kai jas valgysite, nes per daug iš anksto supjaustytos daržovės gali prarasti dalį maistinės vertės. Kita vertus, pjaustant kai kurias daržoves, pavyzdžiui, salierus, salotas ir pastarnokus, polifenolio kiekis jose gali padidėti.
Jei reikia daugiau įrankių šviežioms ar virtoms daržovėms apdoroti, peržiūrėkite mūsų siūlomus virtuvinius tarkius ir pjaustytuvus, pjaustymo lenteles, presus ir spaustuvus.